bakimlikadinlar.com

Zalain Krem Nedir? Ne İşe Yarar?

26.05.2019
215
Zalain Krem Nedir? Ne İşe Yarar?

Zalain krem, mantar enfeksiyonlarında aktif olarak kullanılan bir kremdir. İçeriğinde bulunan etmen maddeler, mantar enfeksiyonunun ilerlemesine engel olurken kaşıntı ve yanmaları geçirir. Krem mantar hastalıkları üzerinde etkili bir yapıya sahiptir ve doktor reçetesi ile kullanmanız tavsiye edilir. Bu yazımızda Zalain krem nedir? Ne işe yarar? Zalain krem Ne içindir? Zalain krem nasıl kullanılır? Gibi sorulara yanıt  vereceğiz siz de yazımızın tamamını okuyarak krem hakkında detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Zalain Krem Nedir?

Zalain krem, vücut üzerinde oluşan mantar enfeksiyonlarında kullanılır. Özellikle ayak parmak aralarında, vücudun kıvrımlı bölgelerinde, tırnaklarda, sakal mantarlarında, genital bölge mantarlarına kullanılır. Krem her ne kadar etkili olsa da mutlaka doktor kontrollerinde kullanılmalıdır. Zira ilacın içeriği ağır olduğu için deride bazı komplikasyonlara neden olabilir. Zalain krem nedir? Diye sorulduğunda 100 g tüpler halinde kullanıma sunulur. İçeriğindeki etmen maddeler ise; 2 g sertakonazol nitrat,  etilenglikol ve polietilenkol palmito stearat içerir.

Zalain Krem Ne İşe Yarar?

Zalaın krem hangi durumlarda kullanılır? Krem kişilerde yaygın olarak görülen mantar hastalığının tedavisinde kullanılır. Bilindiği üzere mantar enfeksiyonu çok kolay ve hızlı bir şekilde yayılan hastalık türüdür. İlk aşamada gerekli tedaviler yapılmadığında, zamanla  deride delikler, kötü koku, kaşıntı, yanma hissi ile beraber tırnaklarda batma kalınlaşma, sarı ve estetik olamayan bir görünüme neden olur. Bu sebeple derhal tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Zalain krem ne işe yarar? Sorusu da bu hastalık için tedavi gören kişilerce çok sorulur. Krem gerek ayak mantarında gerekse genital bölge mantar enfeksiyonlarında doktor reçetesi ile kullanılır. Doğru dozda ve doğru şekilde uygulandığında kısa sürede tedavi edici etkisini rahatlıkla görebilirsiniz. Yine krem sadece mantar enfeksiyonlarında değil tüm deri deformasyonlarında kullanılabilir.

Zalain Krem Hakkında Bilinmesi Gerekenler Ve Kullanım Alanları

Zalain kremimin kullanım alanları oldukça geniştir. Fakat burada Zalain kremin kullanım alanları hakkında ve kullanım şekli hakkında bilgi sahibi olmanız çok önemlidir. Doğru bilgilerle yapılan tedavi süreci daha da kısalacak ve etkisini daha net gösterecektir. İşte Zalain krem hakkında bilinmesi gereken bilgiler;

Ganital Bölge( Vajina) Mantarı

Bayanların sıkça karşılaştığı sorunlardan bir tanesi vajinal mantar enfeksiyonlarıdır. Bu alanda sık karşılaşılan mantar enfeksiyonunun asıl sebebi, düzenli temizliğin yapılmaması, bölgenin kuru tutulmaması ve kalitesiz iç çamaşırı tercih edilmesidir. Vajinal mantar enfeksiyonlarında Zalain kremi kullanabilirsiniz. Fakat kullanmadan önce kullanım talimatını iyi okumalı ve doktorunuza bu konu hakkında fikir danışmalısınız. Aksi halde istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Zalain Kremin Ayak Mantarı Tedavisinde Kullanımı

Ayak mantarı daha çok ayak parmakları arasında yer edinen bir hastalıktır. Gün içinde kaşıntı yanma gibi reaksiyonlara neden olduğu için hemen tedavi edilmelidir. Zalain krem, bu bölgede oluşan mantar enfeksiyonunu kısa sürede yok eder. Özellikle ayakta çalışan ve ayakları sürekli nemli olan kimselerin Zalain kremi kullanması önerilir. Kullanmadan önce doktor talimatına uymanızda fayda vardır.

Zalain Kasık Mantarı (tinea cruis)

Mantar mikrobu girdiği alanda kişileri rahatsız eden bir tür enfeksiyondur. Özellikle halk arasında kasık mantarı olarak adlandırılan tinea cruis mantarı kişileri gün içinde zorlar. Kaşıntılara ve kaşınan bölgenin yanmasına neden olur. Bu alanda kullanılabilecek en iyi kremlerden biri Zalain kremdir. Kasık mantarı sorunlarınızda eczacınıza ve doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz.

Zalain Krem Vücut Mantarı

Kişileri zorlayan bir diğer mantar türü tinea corporis yani vücut mantarıdır. İnsanların  daha çok sırt bölgelerinde yer edinen vücut mantarı için Zalain kremi kullanabilirsiniz. İçeriğindeki etmen maddeler sayesinde vücudunuzda meydana gelen mantarlardan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Zalain Krem Sakal Mantarı

Erkeklerin sorunları arasında yer alan sakal mantar enfeksiyonları hem yüz bölgesinde hoş olamayan bir görünüme neden olur hem de gün boyu kaşıntı yapması nedeni ile erkekleri rahatsız eder. Zalain krem, etkisi sakal üzerinde de kanıtlanmış bir merhemdir. Doktor reçetesi ile bu kremi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

El Mantarı Tedavisinde Zalain Krem Kullanımı

El mantarları genelde ayak mantarlarından bulaşır. İlk olarak parmak aralarında sulu bir görünüme neden olur. İlerleyen dönemlerde ise tırnakların üzerine tutunarak tırnaklarda parçalanmalara ve kesik kesik bir görünüme neden olur. Zalain mantar kremi ile el mantarlarınızdan da kurtulabilirsiniz.

Zalain Krem Nasıl Kullanılır?

Zalain krem, etkisi çok görülen bir kremdir.  Ağır bir içeriğe sahip olduğu için her deride aynı etkiyi bırakmaya bilir. Eğer Zalain krem kullanmaya karar verdiyseniz mutlaka Zalain krem nasıl kullanılır? Konusu hakkında bilgilere sahip olmanız gerekir.

Zalain Krem Kullanımı

Zalain krem doktor tarafından iki türlü reçete edilir; birinci kullanım tavsiyesi için ilk olarak hastanın yaşına ve mantar derecesine bakılır. Hasta genç ve mantar enfeksiyonu hala yeni başlamışsa günde bir kez kullanması yeterli olacaktır.

Zalain Krem Nasıl Sürülür?

İkinci kullanım şeklinde doktor mantar enfeksiyonunun nerede çıktığına bakar. Hastalığın bölgesine göre kullanım talimatı verir. Bunun dışında kullanmadan önce hasarlı bölgenin temiz ve kuru olması çok önemlidir. Kremi bir mercimek tanesi kadar kullanmanız yeterli olacaktır.

Zalain Krem Adetliyken Kullanılırmı

Regl döneminde zalain krem kullanımı ve vajinal mantar tedavisini aram verilmesi gerekmektedir.

zalain-sertakonazol-krem

Zalain Krem Hamilelikte Kullanılır Mı?

Hamilelik hassas bir dönemdir. Özellikle vücutta sürekli enfeksiyonların olması nedeni ile gebelikte vajinal mantarlar sık görülür. Fakat Zalain kremi hamilelikte kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekir. Aksi halde içeriğinde bulunan etmen maddeler bebeğe zarar verebilir.

Zalain Krem Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Krem ağır bir içeriğe sahip olduğu için emzirme döneminde kullanılması önerilmez. Fakat mantar enfeksiyonları giderek ağrılaşıyorsa doktorunuza danışarak ve dozajını düşürerek kullanabilirsiniz.

Zalain Krem Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Kullanılan bölgenin rahatsızlığına ve derecesine bağlı olarak değişmektedir. Genellikle kullanımdan yaklaşık 3-4 saat içerisinde etkisini hissettirmeye başlamaktadır.

Zalain Kremin Yan Etkileri

 • Deride istenmeyen kızarıklıklar,
 • Mantarlı bölgenin yanması,
 • Deri üzerinde ve dudaklarda şişlik,
 • Morarma ve renk atmaları,
 • Aşırı derecede kaşıntı,
 • Mantarlı alanların ya da kremin değdiği herhangi bir alanın soyulması,

Zalain krem yan etkisi bakımından kişileri zorlayabilir, örneğin mantarı tedavi edeceğine daha fazla artırabilir.

Mide bulantısı ve boğazda acı hissi

Zalain Krem Gebelik Kategorisi

Zalain kremin gebeleik Kategorisi C’ dir

Zalain Krem Kortizonlu mu?

Zalain krem kortizon içermemektedir

Zalain Krem Yüze Sürülür mü?

Problemli bölgenin dışına çıkmadan doktor tavsiyesi ile kullanılabilmektedir, özellikle göz ile temasından kesinlikle kaçınılmasına özen gösterilmelidir.

Zalain Krem Yanma Yapar mı?

Krem ilk zaman kullanımlarında yanma ve kızarıklığa neden olabilmektedir. Bu durum geçici bir durum olup alerjik bir reaksiyon değilse kendiliğinden geçmektedir.

Zalain Krem Tüylenme Yapar mı?

Şu ana kadar kullananlar arasında tüylenme yaptığına dair bir şikayet görülmemiştir.

Zalain Krem Kullananlar

Farklı bölgelerine ya da farklı mantar hastalıklarına Zalain krem kullananlar ve yorumları genelde kremden memnun kaldıklarını ifade ediyorlar. Bunun dışında kremi kullanan kişiler kremin etkisinin hızlı ve sürekli olduğunu da söylemektedir. Kadınlar arasında yaygın olan vajinal mantarlar için kullanan bayanlar gün içinde daha rahat ettiklerini ve kaşıntıların azalığını belirtiyorlar.

Ayak mantarı için kullanan kimseler ise mantarın önce hafiften azaldığını sonra tamamen geçtiğini ifade etmektedir. Sakallarında meydana gelen mantar enfeksiyonların giderilmesinde kullanan erkekler ise sakallarının rahatladığını ve mantarın yok olduğunu söylemişlerdir. Fakat bazı kişiler vücutlarının bu kreme reaksiyon ve alerji gösterdiğini söylemişlerdir. Bu nedenle kullanmadan önce mutlaka vücudun küçük bir bölümünde alerji testi yapmaları önerilir.

Zalain Krem Aşağıdaki Durumlarda Dikkat Edilmelidir.

Zalain kremin ilk kullanımında vucutta bazı kızarıklıklara neden olabilmektedir. Bu gibi durumlar normal sayılmakta ve tedaviyi sonlandırmaya sebep değildir.

Zalain’i Aşağıdaki Durumlar’da Kullanılmamalıdır.

Eğer ZALAIN’in etkin maddesi sertakonazol’dur ayrıca sertakonazolün içinde bulunduğu ana
grup olan azol çeşitlerine karşı bilinen bir hassasiyet söz konusu ise kullanılmamalıdır.

Zalain Krem Muadili

Zalain krem muadilleri ise;

 • Zalain çözelti
 • Zalain vajinal supozituar
 • Aceral krem
 • Exelderm krem
 • Teavogen krem
 • Fuggy krem
 • Fungoıd krem
 • Travazol krem
 • Funocord krem

Zalain Krem Fiyatı Nedir?

Zalain krem fiyatı  2019 yılı itibari ile 11.12 tldir.

Zalain Krem Nerede Satılır?

Doktor reçetesi ile satın alınacağı için eczanelerden temin edebilirsiniz. Kremi aldığınızda mutlaka kullanma talimatı hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekir. Eğer doktor tavsiyesi ve reçetesi olmadan kullanmak isterseniz bunun için vücudunuz zarar görebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.