bakimlikadinlar.com

Silverdin Krem Nedir? Ne İşe Yarar?

16.08.2019
256
Silverdin Krem Nedir? Ne İşe Yarar?

Silverdin Cilt üzerindeki bölgesel ve yüzeysel yanık ve yara izlerinin yok edilmesi konusunda en etkili olan kremlerden birisi de Silverdin kremdir. Bu kremin etken maddesi gümüş sülaziadin adlı bir maddedir. Sıklıkla da güneş lekeleri ve yanmaları üzerinde kullanılır. Silverdin ve Silverdin Plus olmak üzere iki çeşidi bulunan silverden krem her evde bulunması gereken kremlerden başında gelmektedir.

Silverdin Nedir?

Silverdin nedir? Sorusuna verilecek en kısa yanıt 40 grlık tüplerde ya da 400 grlık kavanozlarda satılan beyaz renkli ve içeriğindeki gümüş sülaziadin sayesinde etkili olan bir krem olabilir. Yine kendisi küçük ama etkileri büyük olan kremlerden birisi olarak kabul edilebilir.

Silverdin Ne İşe Yarar?

Silverdin ne işe yarar? Yanık izi geçirir mi? Sorusunun ilk yanıtı yanık tedavisinde işe yarar olmalıdır. Yara ve yanık izlerinde ilk akla gelen ve hemen hemen her evde bulunan kremlerden birisidir. Günlük yaşantımızda sık sık ufak tefek kazalarla karşılaşabiliriz. Böyle durumlarda kullanılabilecek kremlerden birisi de Sİlverdin’dir. Mutfaklarda meydana gelen yanıklar, eğer yüzeyselse ve çok derin bir şekilde meydana gelmemişse Silverdin kullanılarak tedavi edilebilir. Çocuklu olan ailelerin de en önemli yardımcılarından birisi Silverdin kremdir. Çocuklar sık sık yaralanır ya da ufak tefek kazalar geçirir. Bu durumlarda hafif yara ya da bere izleri varsa Silverdin kullanılabilir. Açık bir yaranız ve derin bir yanığınız oluşmuşsa doktora gitmeniz en iyisidir. Ama çok acı çekiyorsanız ya da çocuklarınızın çok canı yanmışsa uyuşturma etkisinden dolayı Silverdin de kullanılabilir.

Hızlı bir şekilde uyuşmayı ve acının dinmesini sağlayabilir. Ayrıca bakteri oluşumunu engelleyici bir özelliği vardır. Ki en çok bu yüzden de açık yaralanmalardan akla gelebilecek ilk kremlerden birisidir. Enfeksiyon ve iltihapların önüne geçebilen bir kremdir. Bu yüzden açık yaralarda ilk akla gelen ve oldukça pratik kullanımlı bir üründür. Cilt lezyonlarının kötüleşmesinin önüne geçmede etkilidir. Kısacası her ne kadar kullanımı doktor kontrolünde olsa ve reçete ile satılsa da hemen her türlü kaza ve yanık izinde çok etkili olup bakterileri önlediği için evde bulundurulması gereken kremlerden birisidir. Reçetesiz de satılabilir ve eczacınızdan isteyebilirsiniz. Kullanımı konusunda eczacı da ilk elden gerekli bilgileri verebilir.

Silverdin Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Bilgiler

Silverdin hakkında bilinmesi gereken önemli bilgiler arasında ilk olarak söylenebilecek olan bu kremin bakteri oluşumunu ve enfeksiyonu engelleyici bir özelliği olmasıdır. İçeriğindeki gümüş silüziadin sayesinde bu krem hemen bakterilerin önüne geçebilir ve yaraların iltihap kapmasının daha da kötüleşmesinin önüne geçebilir. Eğer bir ilkyardım kutunuz varsa içerisinde mutlaka bir Silverdin krem koymalısınız.

Silverdin Nasıl Kullanılır?

Silverdin nasıl kullanılır sorusuna verilecek en kısa yanıt oldukça basit bir kullanıma sahip olmasıdır. Dikkat etmeniz gereken tek nota kullanmadan önce oluşan yara ya da yanığı öncelikle dezenfekte etmeniz gereklidir. İster yıkayarak ya da isterseniz evde bulundurduğunuz yaraları dezenfekte edecek herhangi bir ürünle yaranın bulunduğu bölgeyi dezenfekte edebilirsiniz. Ardından ince bir tabaka halinde Silverdin sürebilirsiniz. Yaranın acımasından dolayı masaj ya da ovalamaya gerek yoktur. Ayrıca her tıbbi ürün gibi acıdan dolayı aşırı derecede kullanmamak gereklidir. Ne kadar sürüleceği yaranın ne kadar yeri kapladığı ile ilgilidir yoksa yoğun bir şekilde sürerse etkisi artar diye düşünmemelisiniz. Çünkü ince bir tabaka da yeterlidir. Günde birkaç defa uygulayabilirsiniz. Ancak yaranız hafifse bir kere kullanmanız bile yeterli olacaktır. Kullandıktan sonra yaranın olduğu bölgeyi gazlı bir bezle sarmanız da iyi olur. Bu şekilde yara daha çabuk iyileşebilir. Eğer geniş bir yaranız varsa bunu kesinlikle yapmalısınız.

Silverdin Hamilelikte Kullanılır mı?

Silverdin hamilelikte kullanılır mı sorusunu yine de bir doktora sormak gereklidir. Fazla bir tehlike içermese de Silverdin’in etken maddesinin yan etkilerinin hamileler üzerinde daha etkili olduğu kabul edilir. Bu yüzden fazla önerilmez. Genellikle hızla etkileyen ve etkisi güçlü olan çoğu krem için kabul edilen durum da budur. Ama siz doktorunuza danışırsanız daha güvenli bir yanıt alabilirsiniz.

Silverdin Emzirme Döneminde Kullanılır mı?

Silverdin emzirme döneminde kullanılır mı sorusu da en çok karşılaşılan sorulardan birisidir. Silverdin kremin anne sütüne geçtiği kabul edilir. Bu yüzden emziren anneler kullanmasa çok daha iyi olur. Daha kesin bir bilgi için emziren anneler doktora da danışabilirler. Ancak genel olarak sakıncalı olduğu bilinir.

Silverdin Yan Etkileri

Silverdin yan etkileri konusunda söylenebilecek olan ilk şey bu kremin içeriğinde bulunan gümüş silüziadin maddesine duyarlılığı ya da alerjisi olanların mümkün olduğunca kullanmaması gerektiğidir. Hemen her türlü tıbbi üründe olduğu gibi Silverdin kremde de bazı yan etkiler mevcuttur. Bu yan etkilerin ortaya çıkmasına çok sık karşılaşılmaz. Ama daha çok etken maddesiyle ilgili olarak karşılaşılabilir.

 • Sürülen bölge üzerinde kaşıntı ya da isilik oluşması Silverdin kremin yan etkilerinde birisidir.
 • Deride dökülme,
 • Yanma hissi,
 • Tahriş ve renk değişikliği de ortaya çıkabilir.
 • Bazı tıbbi ürünlerde olduğu gibi böbrekler üzerinde de Silverdin’in etkisi olabilir.
 • Az görülse de alerji durumunda kusma ve nefes almakta zorluk çekmeyle de karşılaşılabilir.

Bu gibi durumlarda acilen kremi kullanmayı bırakın ve mutlaka doktora görünün.

Silverdin Kullananlar

Silverdin kullananlar kremin etkileri konusunda oldukça memnun kalmıştır. Gerek acıyı dindirmesi gerekse de bakteri oluşumunun önüne geçip enfeksiyonun önüne geçmesi kullananları memnun etmiştir. Yan etkileri çok az görülmüştür. Bu yüzden Silverdin kullananlar genellikle memnundur ve bu kremin kullanılmasını tavsiye eder.

Silverdin Hakkında Tüm Sorular

Silverdin hakkında tüm sorular arasında ilk olarak yüze sürülüp sürülemeyeceği konusu gelir. Silverdin herhangi bir yara, yanık ya da iltihaplı sivilce durumunda yüze uygulanabilir. Ama uzun süre geçmeyen güneş lekeleri üzerinde etkili değildir. Daha çok yanıklarda kullanılır. Güneş yanıkları üzerinde etkilidir ancak leke tedavisinde değildir. Yani Silverdin güneş lekelerini iyileştirmez. Bunun için doktorunuza danışıp farklı bir krem kullanmalısınız. Kullandıktan sonra cildinizde ufak siyah boyaya benzer bir etki bırakabilir. Bu daha sonra geçecektir. Yanıklarda her kullanımdan önce cildinizi yıkamanız ya da dezenfekte etmeniz gerekecektir. Bir diğer soru ise çocuklarda Silverdin kullanımı ile ilgilidir. Başta da belirttiğimiz gibi Silverdin 2 aydan küçük olmamak şartıyla çocuğu çocuk da kullanılabilir. Tabi çocukların da içeriğindeki maddelere alerjisi olmaması kaydıyla kullanılabilir. Zaten Silverdin krem genel olarak evde küçük çocuklar için bulundurulan bir kremdir. Yaşlı, genç ya da çocuk hemen herkes üzerinde etkilidir.

Silverdin Muadili

Eğer eczanede Silverdin bulunamadıysa ve sizin de buna benzer bir merheme ihtiyacınız varsa Silverdin muadili olarak kullanılabilecek başka kremler de vardır. Bunlar arasında;

 • Silvadiazin,
 • Silvadiazin antimikrobiyal,
 • Silvamed,
 • Derisiv gibi kremler,
 • Silder adlı sprey, Silverdin plus,
 • Tioderma,
 • Codermo,
 • Stafine,
 • Skinoren krem yer alır.

Tabi bunları satın alırken de içerikleri hakkında bilgi sahibi olmanız gereklidir. Herhangi bir maddeye alerjiniz varsa doktorunuza danışarak muadil bir krem almalısınız.

Silverdin Fiyatı

Silverdin fiyatı, 40 mililitrelik tüpler için 6.75 TL’dir.

Silverdin Nerede Satılır?

Silverdin nerede satılır sorusunun yanıtı ise eczanelerdir. Birçok eczanede kremi bulabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.