bakimlikadinlar.com

Nefes Darlığına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir

05.04.2021
38
Nefes Darlığına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir

Nefes Darlığına İyi Gelen Bitkiler

Nefes darlığına iyi gelen bitkiler doğada kolayca bulunur. Son zamanlarda korona hastalığının çıkmasıyla nefes darlığı daha da önemli bir sorun haline geldi. Bunun pek çok sebebi olmakla beraber, sigara içen insanlarda daha fazla karşımıza çıkar. Nefes darlığı tıpta dispne olarak geçer ve kişinin gereği kadar nefes alamaması olarak tanımlanmıştır.

Nefes Darlığının Nedenleri

Akciğerimiz belli miktarda oksijene ihtiyaç duyar ve bu oksijen akciğerlere ulaşamadığında, öksürük, nefesin yetmemesi, nefes nefese kalma, göğüs sıkışması gibi belirtilerle kendini belli eder. Özellikle yaz aylarında daha da büyük sorun haline gelen nefes darlığı, akciğerden kaynaklanabileceği gibi kalpten de kaynaklanabilir. Ayrıca psikolojik nedenler de nefes darlığı hissetmenize sebep olabilir.

Yeteri kadar oksijen akciğere ulaşsa bile kişi, yetmediğini hisseder aslında  bu psikolojiktir. Örneğin kapalı ortamda kalma korkusu olan insanlar, böyle bir ortama maruz kaldıklarında ilk dakikadan itibaren nefes darlığı yaşar. Aslında ortamda yeterince oksijen vardır fakat psikolojik olarak yetmediğini hisseder. Birçok sebebi olan bu rahatsızlık için doğadaki bazı bitkiler oldukça yarar sağlıyor.

Nefes Darlığı Belirtileri

 • Aniden başlayan öksürük nöbetleri
 • Hırıltılı nefes alma
 • Göğüs sıkışması
 • Çabuk yorulma
 • Baş dönmesi ve ağrısı
 • Boğulma hissi
 • Kalp çarpıntısı

Nefes Darlığı Nasıl Geçer?

Nefes darlığının sebebine göre farklılık gösteren bu belirtiler, ciddiye alınması gereken kritik öneme sahip sorunlardır. Her şeyde olduğu gibi doğa bize bu konuda da mucizelerini sunuyor. Nefes darlığına iyi gelen bitkiler ile uygulayacağımız tedaviler nefes darlığına engel olacak ve daha kolay hava solumamızı sağlayacak.

Bunlardan en bilineni ve en etkilisi keçiboynuzudur.

Keçiboynuzu: Halk arasında harnup da denilen keçiboynuzu, dünyadaki en eski bitkilerdendir. İçeriğindeki antioksidan özelliği sayesinde bağışıklığı güçlendirir. Potasyum, kalsiyum, demir ve magnezyum açısından zengin bir besin kaynağı olarak karşımıza çıkan keçiboynuzu, kan pıhtılaşmasının da önüne geçerek damar tıkanmalarını engeller.

Özellikle astım rahatsızlığında oldukça yaygın bir kullanımı vardır. Balgam söktürür ve öksürüğü de azaltır bu yüzden kış aylarında çok tüketilir.

Nefes darlığı için kür hazırlamak için,

 • 7 tane keçiboynuzunu kırarak yarım litre kaynayan suyun içine atın.
 • Soğuduktan sonra dolaba koyun.
 • Kahvaltıdan ve akşam yemeklerinden sonra 20 gün boyunca birer çay bardağı içilir.
 • 20 gün boyunca kullanın ve ara verin.
 • Daha sonra aralıksız olarak 15 gün daha kullanın.

Bu karışımı şeker veya tansiyon hastalığı olanların kullanması tehlikeli olabilir.

Öksürük Otu Buharı

Öksürük otu: Latince tussilago farfara adıyla geçen öksürük önleyici anlamına gelen bir bitkidir. Diğer bitkilerden farklı olarak çiçekleri yapraklarından önce açar. Otsu bir bitkidir ve 10 ila 30 cm arasında boya sahiptir. Ülkemizde Ege, Akdeniz ve Marmara’da yetişir. Kokusuzdur ve acımtırak bir tada sahiptir. Salatalarda maydanoz yerine kullanılır ve çorbalara da tat verir.

Öksürük otu bitkisinden öksürük otu çayı veya tentürü üretilir.

Öksürük otunun çayı hazırlanıp solunur. Bu yöntem ile nefes darlığı azaltılmış olur. Nefesi açar ve nefes almayı kolaylaştırır.

Hazırlamak için,

 • Öksürük otunun çiçeklerini veya yapraklarını birkaç avuç alıp  suda kaynatın.
 • Kaynayan çayı ocaktan alın.
 • Sonrasında kafanızın üstüne havlu koyarak bu suyun buharını soluyun.

Anason, Karanfil Ve Keten Tohumu

Anason: Anavatanı Asya olan bu bitki maydonozgillerdendir ve boyu yaklaşık yarım metredir. Beyaz çiçeklidir ve küçük meyvelere sahiptir. İçeriğinde anetol maddesi vardır ve bu madde anasonunun keskin kokusunun ve yakıcı lezzetinin sebebidir. Genelde temmuz ve ağustos aylarında toplanan bu bitkinin bilinen yararları astım, bronşit ve nefes darlığına iyi gelmesidir. Nefes darlığının en büyük belirtisi olan öksürüğü de keser.

Karanfil: Yağmurlu ve sıcak yerlerde yetişen bu bitki mersingillerdendir. Boyları genelde 10-20 metredir ve yaprakları elips şeklindedir. Çiçekleri beyazımsı ve sarımsıdır. Anavatanı Endonezya’dır fakat en çok Hint Okyanusu adalarında yetiştirilir.

Keten Tohumu:  Keten tohumu, keten bitkisinin meyvelerinden elde edilir. Akdeniz İkliminde yetişen bu bitki; Türkiye, Suriye, Irak ve Mısır’da yetiştiriliyor.

Kahverengi veya altın renginde tohumları vardır ve büyük bir lif kaynağıdır.

Manganeze, magnezyum ve tiamin bakımından zengindir.

Bahsedilen bu üç bitki bir araya geldiğinde, nefes darlığı için çözüm arayanların derdine deva oluyor. Evde sadece üç bitkiyle hazırlayabileceğiniz bu kür nefes açıyor; astım, bronşit gibi solunum yolu rahatsızlıklarını gideriyor.

Derin bir nefes almak için hazırlanışı,

 • Bu üç bitkiyi karıştırın.
 • İçine bir miktar bal katarak macun haline getirin.
 • Sabahları aç karnına tüketin.

Ebegümeci ve Nefes Darlığı

Ebegümeci: Yaz boyu yetiştirilen bu bitki ebegümecigillerdendir. Yaklaşık 1500 türden oluşan bu bitki familyasının genel adına ebegümeci denir. Ülkemizde de 8 türü yetiştirilmektedir. Kenarları dişli ve tüylü bitkilerdir. Yararlarına bakacak olursak, göğsü rahatlatır ve öksürüğe iyi gelir. Bronşit ve nezle hastalıklarını keser. Nefes darlığına iyi gelen bitkiler denince akla gelen ilk bitkilerden olan ebegümecini tüketmek için,

 • 2 çay kaşığı ebegümeci çiçeğini 250 ml soğuk suya atın ve arada karıştırarak 10 saat bekletin.
 • Soğuk suda demlenen çayınızı süzün.
 • İçmeden önce ısıtılıp sıcak içilir.
 • Tercihe göre 10 gram ebegümeci çiçeğini 1 litre suda 8 saat bekletip süzün ve bu suyu duşunuzda kullanın.

Kurtpençesi ve Nefes Darlığı

Kurtpençesi: 1 metre kadar boya sahip olan kurtpençesi bitkisi yeşil renktedir ve yumuşak görünümlü dallara sahiptir. Çiçekleri sarı renktedir ve bu çiçeklerinin tozuna kurtpençesi unu denir. Marmara ve Karadeniz bölgelerinde yetiştirilir. Kurtpençesinin kirpi otu, göbek tozu, yer yoğsunu gibi isimleri de vardır.

Nefes darlığına iyi geldiği bilinir ve bundan yararlanmak için,

 • Kaynamış suya bir çay kaşığı kurtpençesi bitkisi koyun.
 • 5-10 dakika beklettikten sonra süzün.
 • Kahvaltı öncesi  tüketin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.