bakimlikadinlar.com

Göz Seyirmesi Nedenleri

20.11.2019
935
Göz Seyirmesi Nedenleri

Göz seyirmesi nedir ? Göz en hassas organlarımızdan biridir, göz ve çevresinde vucudumuzun en ince damarların ve sinirlerin olduğu bölgelerden birtanesidir, yorgunluk ve stres gibi durumlarda ilk olarak belirtileri ortaya çıkacak olan organımız gözümüzdür. Göz seyirmesinin nedenleri arasında bu saymış olduğumuz iki faktör öne çıkmaktadır genel olarak göz seyirmesi bir hastalık veya hastalığa bağlı bir durum değildir. Ayrıca göz seyirmesi’ nin nedenleri arasında bir göz rahatsızlığı da genellikle söz konusu olmamaktadır.

Sağ veya sol göz seyirmeleri’ nin nedeni yüz bölgemizde bulunan göz kapaklarımıza kadar giden ince sinir damarlarıdır. Bu damarların en ufak bir sıvı kaybına uğraması bile göz seyirmesine neden olmaktadır. Bu yazımızda göz seyirmesi neden olur, sol göz seyirmesi, sağ göz seyirmesi, göz seyirmesine nörolojik sebepleri, bilimsel açıklaması gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

Göz Seyirmesi Ne Anlama Gelir

Göz Seyirmesi anlamı: Göz atlaması diye bilinen göz seyirmesi bazen alt kapakta bazen üst kapakta olabilmektedir. Tıp literatüründe ‘ki adı blefarospazmdır. Göz kapağı anlamına gelen (blefaro ) istemsiz meydana gelen kasların kasılmasına ve sinirlerin istem dışı hareket etmesinin ortaya çıkarmış olduğu spazmdır.

Göz Seyirmesi Nedenleri

Göz Seyirmesi Sebepleri

 • Stres
 • Aşırı yorgunluk
 • D vitamini eksikliği
 • Kafein içeren ürünleri fazlaca tüketmek
 • Göz kapakçığı problemi
 • Kornea rahatsızlıkları,
 • B12 vitimini eksikliği
 • Uzun süre meydana gelen kaşıntılardan
 • Göz ovmanın alışkanlık haline getirilmesi
 • Alkol tüketimine bağlı göz seyirmeleri olabildiği gibi katarakt oluşumunu hızlandırdığı bilinmektedir
 • Magnezyum eksikliği
 • Uykusuzluk
 • Göz tansiyonunun aniden düşmesi

Göz Seyirmesi Nasıl Geçer

Göz seyirmesini engellemek için yapılması gerekilenlerin başında yukarıda saymış olduğumuz göz seyirmesine neden olan şeylerden uzak durmaktır, ayrıca göz seyirmesi için kullanılan bazı tonikler göz seyirmesine iyi geldiği düşünülmektedir. Bazı kişilerde soğouk kompres iyi gelebildiği gib bazı kişilerde sıcak kompres işe yarayabilmektedir. Göz Seyirmesi tedavisi için en etkin ve etkili çözüm yolları göz seyirmesine neden olan faktörleri ortadan kaldırmakla ve bınlara dikkat etmekten geçiyor. Botoks uzun bir süre devam eden göz seyirmelerini hafifletebildiği bilinmektedir.

Göz Seyirmesi Nörolojik Nedenleri

Halk arasında göz Seyirmesi yaşayanlara göz seyirmesi neye işarettir diye sorulduğunda sağ gözüm sağlığa sol gözüm varlığa diye isimlendirmekte olsalar’ da Nöroloji uzmanları göz seyirmesinin hafife alınmaması konusunda uyarmaktadırlar, gözlerde meydana gelen kasılmalar bazen yüz bölgesi kısmını etkileyebildiği gibi yanaklara ve dudak bölgesine kadar inebileceği tedavi edilmediği halde yüz bölgesinde farklı kasılmalara neden olabilceği için aksatılmamalıdır. Nörolojik nedenlerinin kesin olarak anlaşılması için doktora başvurulması tavsiye edilmektedir. Uzman norologlar göz seyirmesi yüz felci gibi rahatsızlıkların habercisi olabileceğinden doktora gitmek için en önemli belirtisi ise sık sık rahatsız edecek boyuta ulaşmasıdır.

Göz Seyirmesi Yorumları

Göz seyirmesi için sosyal medyada yapılan yorumların bir çoğu kişisel bazı nedenlere dayandırılmakta olduğundan tutarlılık yönünden sağlıklı değildir.

Göz Seyirmesi İçin Dua

Dinimizde göz seyirmesi için özel bir dua yoktur ancak genel sağlık problemleri için okunacak şifa duaları okunabilir.

Göz Seyirmesi Baş Ağrısı

Sürekli devam eden baş ağrısının neticesinde, ve strese bağlı olarak göz seyirmesi meydana gelebileceği düşünülmektedir. Göz seyirmesi durmuyor ve çok sık aralıklarla devam ediyor ise doktora başvurulmalıdır.

Göz Seyirmesi Bilimsel Açıklaması

Göz çevresinde ve yüzümüzde bulunan kılcal damarların kurumasına bağlı meydana çıkan kas hareketine verilen isimdir.

Göz Seyirmesi Bitkisel Çözüm

Bitkisel tedavi yöntemleri için en etkili çözüm içeriğinde bol miktarda potasyum ve magnezyum bulunduran meyveler tüketmek ile mümkün olabilmektedir.

Göz Seyirmesi Batıl İnanç mı?

Göz seyirmesi hakkında bir çok benzetmeler ve başına kötü şeyler gelmeye dalalet eder gibi yaklaşımların aslı olmadığından itibar edilmemelidir.

Göz Seyirmesi Bitkisel  Çay ile Çözüm

Göz seyirmesi için evde çözüm önerisi olarak sakinleştirici etkisi bulunan çayların tüketilmesi göz seyirmesini hafifletebileceği tesbit edilmiştir.

Göz Seyirmesi ve El Titremesi

Göz seyirmesi ile el titremesi birbiri ile bağlantılı bir durum değildir.

Hamilelikte Göz Seyirmesi

Hamilelik döneminde aşırı vitamin eksilmesine bağlı göz seyirmeleri meydana gelebilmektedir genellikle kısa süreli olsada durumlarda daha uzun devam edebilmektedir. Bu gibi durumlarda vitamin alımına dikkat edilmelidir.

Göz Seyirmesi Hangi Vitamin eksikliğinden Meydana Gelir

Aralıklarla meydana gelen göz seyirmelerinin nedeni D vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Göz Seyirmesi Hangi Hastalığa İşarettir

Korne veya göz kağaklarında meydana gelen iltihaplanmaya bağlı bir rahatsızlığın belirtisi olabilir.

Göz Seyirmesi İçin Kırmızı İp

Azerilerin göz seyirmesinin geçmesi için seyirmenin meydana geldiği bölgeye koymuş oldukları kırmızı bir ipin göz seyirmesini geçirdiğini söylemişlerdir.

Göz Seyirmesi Kaç Gün Sürer

Göz seyirmesi genellikle anlık ortaya çıkıp dakikalar içinde geçen bir durum olduğu gibi, bazen saatler hatta günler sürebilen bir durumdur.

Göz Seyirmesi Tehlikelimi

Genellikle masum olan göz seyirmelirinin dışında sürekli devam eden göz seyirmeleri nadir olarak göz ve göz kapakçığı problemine bağlı bir durum olabileceğinden dikkate alınmalıdır.

Göz Seyirmesi Uğursuzlukmudur?

Göz seyirmesi manevi bir anlamı yoktur ve uğursuzluk ile uzaktan yakından bir alakası bulunmamaktadır batıl bir inanıştır.

Göz Seyirmesi ve Şişmesi

Göz ve çevresinde meydan gelebilecek bir iltihaplanmaya bağlı olarak göz seyirmesi ve şimesi söz konusu olabilir bu gibi durumlarda zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Göz Seyirmesi Hastalıkmıdır

Göz seyirmesi kendi başına bir hastalık değildir ancak farklı bazı problemlerin başlangıcının işareti olabileceğinden ihmal edilmemelidir.

Göz Seyirmesi için, danla, için ilaç iltihap

Göz Seyirmesi Dil Uyuşması

Göz seyirmesi Dilde Uyuşma Nedenleri

Vucudumuzdaki bazı madde ve kimyasalların oranlarının bozulamasına bağlı olarak göz seyirmesi problemi ortaya çıkabilmektedir.  Bununla beraber dil uyuşması meydana geliyor ise nörolojik bir sorun olma ihtimali ortaya çıkmaktadır  vakit kaybetmeden en kısa sürede muayene olunması tavisiye edilmektedir. Ayrıca uzman doktorların göz ve yüz çevresindeki kontrol dışı kas hareketlerinin beyin oluşabilecek tümor ile alakalı olabileceğini belirtmişlerdir.

Göz Seyirmesi Zararları

Sık aralıklarla devam eden göz seyirmelerinin devamında gözlerin sulanması ve yanması gibi durumların gözlere zararlı olabileceği için doktora başvurulmalıdır. Genellikle göz seyirmeleri masum olsada bu gibi durumlarda dikkatli davranılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.