bakimlikadinlar.com

Basur Nedir? Nasıl Geçer?

23.03.2019
3.839

Basur memesi nedir ? Hemoroid diye isimlendirilen bağırsak damarlarının kan toplayarak şişmesine verilen isimdir. Basur memesi pıhtı ile dolu olan temizlik esnasında el ile hissedilebilen şişlik şeklinde ağrılı (hemoroid) memesine verilen isimdir. Hastalığının ilk habercisi olarak ‘da adlandırabiliriz ,Günümüzde bir çok insanın karşılaştığı sağlık sorunlarından bir tanesi olup tedavsi çok zor olmayan makat bölgesinde ortaya çıkan tıp dilinde (linea dentata) diye isimlendirilen bir hastalık türüdür.

Basur memesi kaşıntı ile ortaya çıkabildiği gibi makat bölgesi çevresinde çatlaklar ile başlayıp iç kısımda şişmelerle ‘de devam edebilmektedir. Hastalığın ilk zamanlarında belirtisi ise basur memesi dışarıda el ile hissedilebilir olmasıdır. Hastalığın ilk evrelerinde farkedilip tedavi edilmesi tedavi sürecini daha kolay ve daha kısa bir zaman diliminde sonuçlanması açısından önem arzetmektedir.

Basur memesi için kesin çözüm yolları genellikle ilk dönemlerde başarılı sonuçlar sağladığından dolayı hastalığın takibi ve kısa sürede farkedilip gerekli tedavilerin doktor kontrolünde yapılması sonrasında uzun zaman alabilecek ağrılı bir tedavinin önüne geçebilir. Basur memesi fitil benzeri ilaçlar ile tedavi edilebildiği gibi, basur memesi için bitkisel çözüm yollarıda tedavinin seçenekleri arasında yer almaktadır.

Bu yazımızda  Basur memesi ameliyatı, Basur memesi ameliyatsız geçermi Basur memesi’ni doğal yollarla tedavi etmenin mümkün olup olmadığı, Basur memesi yırtılması, yanması gibi genel olarak çokca sorulan sorulara uzmanların vermiş olduğu bilgiler doğrultusunda yanıt vermeye çalışacağız.

Basur Memesi Nasıl Geçer

(Basur Memesi Şişmesi Nasıl Geçer)

 • Kan sulandırıcı limon ve sirkeden uzak durulmalıdır.
 • Kabız olmamaya dikkat edilmelidir.
 • Kabızlık hemoroidin tetikleyicisidir.
 • Dere otu basuru önleyici bitkiler arasındadır sıkca tüketilmelidir.
 • Acı ve baharattan uzak durulmalıdır.
 • Kahve ve yoğun kafein içeren içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Akşam yemeklerinden sonra bir bardak çoban çantası çayı tüketilmelidir hemoroidin geçmesine yardımcı olur.
 • Yanlış beslenmdeden uzak durulmalıdır.
 • Basur memesi lazer tedavisi ile basur memesi tedavisi yapılmaktadır.

Basur Memesi Ameliyatı

Hemoroid ameliyatı ile basur memesinin olduğu bölge doktorlar tarafından boğma veya kesilme yöntemi ile yerinden alınarak ameliyat gerçekleşmiş olur, Uzman doktorlar tarafından uygulanan bir diğer yöntem ise basur memesi kurutma yöntemidir.

Hemoroid ameliyatı komplike olmayan bir ameliyat türüdür hastalık son evresinde değil ise kısa bir operasyon ile alınabilmekte ve hasta kısa bir süre içerisinde çalışma hayatına dönebilmektedir.

Basur Memesi Abdesti Bozarmı

Burun, basur, diş gibi sürekli kanamaya neden olan iltihaplı olup sıvı çıkaran kişilerin, fıkıhta özür diye adlandırılan kısma girdikleri için” (mazeret) adı verilir. Bu durumlarla karşılaşmaksızın bir namaz vakti geçmeyen kimseler abdest tutma özürlü (sahib-i özür, ma’zûr) adını alır. Ancak sözkonusu özür, rahatsızlığın başlangıcında değil, bir farz namaz vakti aralıksız devam edince gerçekleşir. Böyle bir durumda olan kişilerin sürekli bu ve benzeri sorunlar ile karşılaşmaları sonucunda özürlü sayıldıklarından dolayı abdesti geçerli olur.

Basur Memesi Acırmı ve Basur Memesi Büyürmü 

Basur memesi içerisinde bulunan kanın veya iltihabın artmasına bağlı olarak ağrı gerçekleşebilmektedir, basur memesi kanaması hastayı endişelendirse de esasında kanamanın olması hastanın ağrılarının azalmasına sebep olmaktadır, Basur memesinin büyümesi ise tedavi edilmediğinde ve kanamanın oluşmamasına bağlı olarak gerçekleşmektedir.

Basur Memesi Orucu Bozarmı

Bilerek vucuda giren sıvı orucu bozmaktadır. Taharetlendikten sonra basur memesinin kurutulması orucun sıhhati açısından yeterlidir.

Basur Memesi Yok Olurmuı

Basur memesi kendi kendine geçermi? Tromboze hemoroid iç hemoroidin vucuttan dışarıya çıkmış haline denir , dış hemoroid kendiliğinden geçmemektedir kesinlikle tedavi edilmelidir, iç basur memesi bazen çok küçük bazen çok büyük olabilmektedir bazen tedaviye ihtiyaç duymadan kendiliğinden geçebilmektedir.

Basur Memesi Delinirmi

Basur memesi müdahalesi kesinlikle uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır. Delinmesi ve müdahale edilmesi tehlikeli sonuçlara neden olacağın dan şiddetle kaçınılması gereklidir.

Basur Memesi Ağrı yaparmı

Genel olarak çok ağrı yapan bir hastalık değildir, hastalığın evrelerine göre ağrı azalıp veya çoğalabilmektedir, en çok ağrılı dönemleri son evreleridir.

Basur Memesini El ile İtmek

Basur memesinin el ile itilmesi 4. derece hemoroid hastalarında el ile itilmesi halinde meme tekrar dışarı çıkabildiğinden enfeksiyon kapma ihtimali söz konusudur vakit geçirilmeden tedaviye başlanılması gerekmektedir.

Basur Memesi Ameliyatsız Geçermi

Bütün hastaların ameliyat edilemesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmemekte ve yapılmamaktadır hemoroidin evreleri 1. 2. 3 ve 4. evreleri vardır eğer hastalık son evresine gelmiş ve hasta dayanılmaz ağrılar yaşatıp ve basur memesi yırtılması ile yüksek miktarda kan kaybına neden oluyorsa cerrahi müdahale gereklilik kazanmaktadır. Basur memesi var ama kanama yok ise en kısa sürede şişmenin oluşma nedenini öğrenmek için doktora başvurulmalıdır.

Basur Memesi Tedavi Edilmezse Ne olur?

Basur tedavi edilmediğinde zamanla kanamalar başlayarak yüksek miktarda kansızlığa neden olur, bu kanamanın neticesi ile lansızlık (anemi) kalp fonksiyonlarının bozulması gibi ciddi rahatsızlıklara neden olmaktadır.

Basur memeleri yani hemoroid tedavi edilmediğinde ve hastalık ileri bir seviyeye ulaştığında basur memelerinin el ile içeri itilemdeiği durumlarda basur memeleri dışarıda kalarak sürekli iç çamaşırların ıslaklığı, kaşıntı ve sonrasında enfeksiyonlara neden olmaktadır özellikle şeker hastalarında enfeksiyon kapması çok ciddi sonuçlara kadar götürebilmektedir.

Basur Memesi Evde Nasıl Geçer

Basur için Doğal ve Bitkisel Ürünler

 • Patlıcan
 • Aloevera
 • Siyah çay içeriği ile doğal büzücüetkisi ile basur tedavisine yardımcı olmaktadır.
 • Limon
 • Süt
 • Yeşil çay
 • Zeytin yağı
 • Çay ağacı yağı
 • Patates ve helvacı kabağı basur memesi üzerine püre yapılarak hastalık geçene kadar her gün sürülmesi tedavi sürecine yardımcı olmaktadır.

Basur Memesi Hangi bölüm Bakıyor

Basur yani tıp dilinde hemoroid ile alakalı rahatsızlıklara genel cerrah bölümü bakmaktadır muayane ise proktoloji uzmanına yapılabilmektedir.

Hangi Doktora Hamilelikte Basur Memesi

Hamilelik hem anne hem bebek için hassas bir dönemdir, genellikle hamilelik döneminde sıkça karşılaşılan hemoroid hamilelik döneminde çok daha fazla rahatsızlık vermesinin nedeni hamileliğe bağlı olarak rahim büyümesi ile baskının artmasına bağlı olarak çok daha fazla rahatsızlık vermektedir.

Genellikle hamilelik döneminde gelişen veya öncesinde meydana gelmiş basur memeleri çok büyük olmadığı sürece doğumu olumsuz yönde etkilememektedir.

Basur Memesi ilacı 

Basur memesi ilacı diye piyasada isabetli isabetsiz bir çok bitkisel ilaçlar bulunmaktadır, hepsi söylenildiği gibi faydalı olmadığı gibi hepsi zararlıdır diyemeyiz fakat bu gibi sağlık problemlerinde doktora danışılmadan ve etkileri klinik testlerle kanıtlanmamış ürünleri kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Basur Memesi İnermi

Dışarı çıkmamış ve yani 4. dereceye ulaşmamış bazı basur memeleri zamanla kendiliğinden inebilmektedir

Basur Memesi Patlatılırmı

Basur memesi kesinlikle patlatılmaya çalışılmamalıdır, çok tehlikeli ve sakıncalı bir durumdur.

Basur Memesi Morarması

Aşırı kan toplama ve iltihaba bağlı olarak renk değişikliği oluşabilmektedir. Basur memesinin morarması ile beraberağrıların artmasına neden olabilmektedir

Basur Memesi Sertmi olur

Basur memesi iltihaplanma ve kan birikmesine bağlı olarak sertleşebilmektedir.

Basur Memesi Kanar mı

Aşırı kan ve iltihap toplamasına bağlı olarak basır memesinde meydana gelen çatlamalar kanamaya neden olabilmektedir, kanama meydana geldiğinde hastanın ağrısı var ise azalır. Kanamanın hiç gerçekleşmemesi ve memenin sürekli büyümesine bağlı olarak şikayetler ve ağrılar giderek artmaktadır.

Basur Memesi Kesilirmi

Karşılaşılan ilginç sorulardan bir diğeri basur memesi kesilirmi sorusudur, basur memesine kesinlikle dışarıdan değil kesmek müdahale etmeye çalışmak dahi çokça tehlike arzeden bir durumdur.

Basur Memesi İçeri Girermi

Makatın dışında olmayan basur memeleri dışarı çıktığında el ile itilerek içeri girebilmektedir. Eğer basur emesi içeri girmiyor ve canınızı yakıyor ise vakit kaybetmeden bir uzman bir hekime gidilmelidir.-

Basur Memesi Kaç Günde Geçer

Basur memesinin oluşmasın’ da beslenme alışkanlıkları gibi bir çok tetikleyici etken bulunmaktadır  aynı şekilde geçmesin de benzer faktörler etkili olduğundan şişliğin inmesi tetikleyici etkenlerden uzak durmaya bağlı olarak uzayıp kıslabilmektedir.

Basur Memesi Kanaması Nasıl Geçer

Kanamanın tamamiyle geçmesi tedavinin sonuçlanması ile mümkündür.

Basur Memesi Normal Doğuma Engelmi

Normal şartlarda ileri evrede olmayan basur (hemoroid) normal doğuma engel teşkil etmemektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.