bakimlikadinlar.com

Argan Yağı Nedir Faydaları Nelerdir

12.01.2019
945
Argan Yağı Nedir Faydaları Nelerdir

Son zamanların popüler olarak bilinen cilt için faydalı olan argan bitkisinden elde edilen ve oldukça rağbet gören argan yağı. Cilt ile bire bir temas halindeyken faydaları saymakla bitiremeyeceğimiz argan yağı sayesinde cildinizle ilgili birçok sorununuzu ortadan kaldırabilir, cilt bakımına yeni bir boyut kazandırarak cilt bakım ürünlerinden elde ettiğiniz etkiyi argan yağı ile ikiye katlayabilirisiniz.

Argan yağı nedir? nelere iyi gelir? Kırışıklık sorunları, günümüzde bayanların genelde yaşlarının ilerlemesiyle ortaya çıkan bir problemdir. Böyle ciddi bir problemi gidererek, cildi sıkılaştırma da bire bir yardımcı olan bu yağı kullanarak kırışıklık sorunlarınızdan kurtulabileceksiniz.

Argan Yağı Faydaları

Argan yağı kullanımı Akne, sivilce ve bu gibi siyah nokta tarzında ki problemlerinizi de yine Argan yağının faydalarından yararlanarak kurtulabilirsiniz. Argan Yağı cilt beyazlatma da kullanıldığı gibi yumuşak ve oldukça pürüzsüz bir cilde sahip olmak isteyenler, yine yağın bu yönlü faydalarından yararlanabileceklerdir. Ciltte ki hücrelerin yenilenerek capcanlı bir cilt görünümü kazanılmasını sağlayabilirsiniz.

Diğer Faydaları Kısaca Şunlardır.

  • Argan Yağı pişiğe iyi gelir
  • Egzama,
  • Sedef
  • Cilt lekeleri
  • Doğum çatlakları
  • Diz ağrısına
  • Kırışıklık, cilt kuruması gibi cilt problemlerine iyi gelmektedir.
  • Saf argan yağını avuç içerisinde ısıtıp yüzünüze uygulayarak doğal cilt bakımı yapabilirsiniz.
  • Argan yağı sakalları besler daha canlı bir görünüm sağlar
  • Argan yağı kaşlara ve kirpiklere uygulandığında, kaş ve kirpiklerinizin köklerini besleyerek daha canlı ve parlak bir görünün almasına yardım eder.

Her türlü ciltle ilgili tahriş veya iltihaplanma sorunlarınızı gidereceğiniz yağ, ister cildiniz kuru olsun ister yağlı hiç fark etmeksizin rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Argan Yağı Yüze Nasıl Uygulanır

Yüz hatlarınıza etki etmesi için öncelikle yağın birkaç damlasını parmaklarınıza dökerek, birbirine sürtünüz. Parmaklarınıza döktüğünüz damlaların birbirine sürtünmesiyle ısınacaktır. Isınan birkaç damla yağın yüzünüze direk sürülmesi, cildinizde ki sorunları kısa zaman içerisinde düzeltir. Gün içerisinde veya Yatmadan önce gece vakti kullanımı en uygun zamanlardır.

Argan Yağı Yüze Sürülürmü

Argan yağının yüz bölgesine kullanımında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır, tüylenme problemine neden olmamaktadır, dikkatli olunması gerekilen nokta aralıklı kullanıp cildin tahriş olmasına neden olunmamalıdır.

Argan Yağı Vücut için kullanımı

Vücudunuz için de uygulayarak bire bir etkisini göreceğiniz Argan yağını kullanmadan önce duş almalısınız. Daha sonra yağı sürdüğünüzde, vücudunuzun kısa süreli emmesiyle sonuçlanacaktır. Hiçbir şekilde yapışkan yapma gibi sorun olmayacağı için ikinci kez duş almanıza gerek kalmaz.

Argan Yağı Saça Nasıl Kullanılır

Argan yağı saça nasıl uygulanır, Argan yağının saça faydaları Saç ve saç deriniz için rahatlatıcı etkisi olacağını düşündüğümüz Argan yağı, saçlarınız için de idealdir. Saç derinizin rahatlaması için masaj yaparak, saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Sürdükten sonra 30 dakikalık havlu ile kapanmasını sağlamanız, yeterli olacaktır. Daha sonra saçlarınızı yıkamayı unutmayın.

Argan Yağı Tırnak için kullanımı

Argan yağı ile birlikte limon karışımı yaparak tırnaklarınızın çabuk kırılganlık sorununu çözebilirsiniz. 15 dakikalık bir bekleme süresi olan tırnaklarınızda ki yağ, tırnaklarınızın daha sağlıklı şekilde uzaması ve kalmasını sağlamaktadır.

Argan Yağı Zeytin Yağlı Saç Maskesi

Argan ve zeytinyağı ile kurumuş ve yıpranmış saçlarınıza maske yaparak , daha güçlü saç ve saç köklerine sahip olabilirsiniz.

Argan Yağı Kullananlar

Argan yağı kullananlar argan yağını genellikle gül suyu ile beraber kullanarak cilde uyguladıkları bilinen yöntemler arasında yer almaktadır, argan yağı cilt yüzeyinde tüylenme yapmadığı , ciltteki sivilcelere iyi geldiği, ve saçları güçlendirip beslediği kullananların genel kanaatleri arasında yer almaktadır.

Argan Yağı Zararları

Güneşe maruz kalmış argan yağı kesinlikle kullanılmamalıdır aksi taktirde fayda yerine zarar verebilmektedir, ayrıca aşırı tüketime bağlı olarak ciltte tahribata yol açabilmektedir

Argan Yağı içilirmi

Argan yağı içilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmesede, sıvı içeceklere az miktard katılarak tüketilebilir , en iyi tüketim şekli zeytin yağı kullanır gibi kullanılması salatalara, kızartmalar gibi zeytin yağını kullandığınız bütün alanlarda argan yağı kullanabilirsiniz.

 

Argan Yağı Alerji Yaparmı

Argan yağı tamamaen doğal bir yağdır bitkisel yağlardan genel olarak bir farkı bulunmadığından yan etkisi gözlemlenmiş değildir, ancak yağın elde ediliş şekli ve saf ve doğal olmamasından kaynaklı kullanıma bağlı olarak alerjik reaksiyonlar baş gösterebilmeltedir.

Kullanmadan önce kısa bir alerjik testen geçirmeniz faydalı olacaktır.

Argan Yağı Baş ağrısı yaparmı

Argan yağına, ve kokusuna karşı bir alerjiniz yok ise baş ağrısına sebebiyet vermemektedir.

Argan Yağı Bit Yaparmı

Argan yağlı şampuanlar bitlenme gibi herhangi bir saç problemine neden olmazlar, argan yağı katkısız olarak saça kullanıldığında yağlı saçları giysileriniz, yatak, yorgan gibi kişisel eşyalarınıza değmemesine özen göstererek bit, pire oluşuma ihtimalini ortadan kaldırmış olursunzu.

Argan Yağı Banyodan Öncemi Sonramı Kullanılmalı

Argan yağı banyodan sonra kullanıma uygundur, banyo bittikten sonra cildinize veya saçlarınıza uygulamak istiyorsanız, saçlarınız hafif nemli kalacak şekilde kurulayın sonrasında ufak dokunuşlar ile masaj yapın öyleki dokunmadığınız nokta kalmasın.

Argan Yağı Cinselliğie Faydaları

Bir çok faydası olan argan yağının bir diğer faydası ise cinselliğe iyi gelmesidir, saf argan yağı cinsel prıoblemlerin giderilmesine yardımcı olmaktadır sürekli kullanımlarda içilmesi tavsiye edilmediğinden yemek ve salatalarda düzenli olarak kullanılması daha uygundur.

Argan Yağı Cilt Lekelerine İyi Gelirmi

Argan yağı cilt lekelerine oldukça faydalı yağlardandır, argan yağı içeriğinde yüksek oranda E Vitaminin olması cilt açısından hem besleyici hemde onarıcıdır, ayrıca düzenli kullanımlarda kırışıklık problemlerine iyi geldiği bilinmektedir ayrıca kantaron yağıda aynı şekilde kırışıklıklara, cilt lekeleri iyi gelen yağlar arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Argan Yağı Hamilelikte Kullanılırmı

Argan yağı tamamiyle doğal bir yağ olmasından dolayı hamilelikte kullanımında bir sakınca yoktur, yanlız riskli hamileliği olan kişiler kullanmadan önce doktor tavsiyesi almalarında fayda vardır.

Argan Yağı Islak Saça Uygulanırmı

Argan yağı ıslak olmayan nemli saçlara uygulanmalıdır.

Argan Yağı Ciltte Tüylenme Yaparmı

(Argan Yağı Ciltte Kıllanama Yaparmı)

Argan yağı kullananların %90 tüylenme yapmadığını, ısrarla dile getirmişlerdir geriye kalan %10 kesim ise zaten ciltlerinin tüylenmeye meyilli olduğunu belirtmişlerdir. kaynaklar değerlendirildiğinde argan yağının tüylenmeye neden olmadığını genel olarak söylemek mümkün hale gelmektedir.

Argan Yağı Hangi Saç Tipine Uygun

Argan yağı her saç tipine uygundur.

Argan Yağı Isıtılırmı

Argan yağı kullanmadan önce avuç içerisinde parmaklarınızı birbirine sürtme yöntemi ile ısıtılmalı ve öyle kullanılmalıdır, daha etkili olması açısından ısıtılması daha uygundur.

Argan Yağı Haftada Kaç Gün Kullanılmalı

Argan yağı kullanımı cilt tipine göre farklılık göstermemektedir haftada belli aralıklar ile 3 defa yapılması en uygun olan yöntemdir.

Argan Yağı Uçuğa İyi Gelirmi

Argan yağı uçuk tedavisinde kullanılıp kullanılmadığı ile alakalı bir bilgi maalesef  bulunmamaktadır.

Argan Yağı Hangi Ülkede Yetiştirlmektedir

Argan yağı bir çok ülkede yetiştirilmektedir , yapımı ve yetiştirilmesi zahmetli olmasının dışında yetiştirilmede her hangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. Çoğunlıkla fas bölgesinde aragan ağacından elde edilen tohımlardan elde edilip yetiştirilmektedir.

Argan Yağı Dudağa Sürülürmü

Argan yağı dudak kuruması, çatlaması gibi sorunlarda dudağa kullanılabilen yağdır.

Argan Yağı Uçucumu

Argan yağı uçucu yağlar sınıfından değildir.

Argan Yağı hangi yağlarla karıştırılır

Argan yağı kullanımı yanlız başına kullanımı tavsiye edilsede, gerek duyulduğunda hindistan cevizi yağı ile karıştırılırak kullanılabilir.

Argan yağı Bozulurmu?

Argan yağı güneş ışığından, rutubetli ortamlardan uzak tutulduğu sürece bitkisel yağların yaklaşık raf ömrü uygun şartlarda 1 yıla yakındır.

Not : Her ne kadar argan yağı doğal bir ürün olsada bütün bitkisel yağlarda olduğu gibi cildinizde test etmeden kullanmamanızı tavsiye ediyoruz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.